Otoky

Jak zabránit otékání nohou

Renáta Vorbová
10.11.2008

Otékání nohou představuje velice nepříjemný problém a může vyústit až do takového stádia, že se nevejdete do vlastních kalhot. Tomuto problému není mnohdy těžké předcházet. Jde jen o to vědět jak.

Otékání nohou může způsobit mnoho faktorů. Pomineme-li vážnější zdravotní příčiny, tak jedním z důvodů může být i špatná obuv.

Pokud je totiž nošena nevhodná obuv, tak se spolu s ní mění i náš styl chůze. Tělo si chce pomoci k příjemné poloze nohy a výsledkem je nášlap na celou plochu chodidla místo zdravého užití pouze plochy prvního a pátého prstu.

Změna v chůzi může být minimální a nemusíte ji zaregistrovat ani vy, ani vaše okolí, ale přesto začnete používat jiné svaly a tím můžete některé omezovat. Změníte tak oběhové poměry v noze, která následkem toho začne otékat.

Proč nohy otékají

Především je nutné klást důraz na vhodnou obuv, která by měla mít plnou patu a měkčí špičku. Pokud se však nechcete vzdávat své obuvi, je možno v některých případech sáhnout po ortopedických vložkách. Nejlepším řešením je návštěva ortopeda. Ten vás vyšetří a předepíše vám ortopedické vložky na míru.

Další z faktorů, který může způsobovat otékání nohou, je obezita. Tělo musí pracovat s větším břemenem. Filtruje se tak voda z krevního oběhu do okolního prostoru. Tam zůstává a obtížně se vstřebává, kvůli tomu se nahromadí a vznikne otok.

Tomu se dá předcházet, jestliže budete nohy tzv. „polohovat", tj. položíte je výš než máte pánev a chvíli s nimi v této poloze relaxujete. Také pomáhá delší chůze a plavání.

Otoky nohou jsou častým jevem v těhotenství. V těle maminky koluje během vývoje dítěte větší množství tekutin, a to vede k otokům, především ve vyšších fázích těhotenství.

Zde to zpravidla způsobuje rychlý nárůst váhy. To se umocňuje, pokud nastávající maminka dlouho stojí nebo sedí. V těchto polohách se totiž podporuje uložení tekutiny mimo krevní oběh.

Ideálním řešením je polohovat nohy a podnikat malé svižné procházky. Také by se měl regulovat příjem tekutin. Pro budoucí maminky je ideální vypít denně 4 litry. Při problému s natékáním nohou není vhodné tento limit přesahovat.

Kdy zajít k lékaři

Kromě těchto příčin může otok nastat po větší námaze, například po dlouhé túře. V těchto případech otoky odezní zpravidla do druhého dne a není nutné se jimi znepokojovat.

Větší problém nastává, pokud se otok objeví samovolně. Zde jsou již zdravotní rizika vyšší a je zapotřebí vyhledat pomoc lékaře.

Nateklá lýtka totiž mohou také indikovat mnohé nemoci, a to od zánětu žil, přes onemocnění lymfatických cév až k onemocnění jater, ledvin nebo srdce. U těchto případů je lékařská pomoc nutná a neměla by se rozhodně odkládat. Není také od věci si zjistit, zda někdo z vaší rodiny měl některé tyto potíže - jsou totiž dědičné.

Není nutné panikařit pokaždé, když vám trochu nateče lýtko, ale pokud se otoky objevují často a bez důvodu, vyhledejte lékaře.

Jaké zkušenosti máte vy?

Autor: Renáta Vorbová

Co způsobuje alergii
Problém pocení

Další články

Jak pečovat o nehty
Nehty

Jak pečovat o nehty

17.10.2008

Představte si situaci, kdy se seznamujete s velmi dobře oblečenou paní, slečnou či dámou, její vlasy i make-up jsou bez chyby, ale ve chvíli, kdy vám podává ruku, uhodí vás do očí ...

Zvládněte podzimní deprese
Deprese

Zvládněte podzimní deprese

16.10.2008

Pod pojmem podzimní deprese se u většiny procent z nás jedná spíše o špatnou náladu než o depresi samotnou. Pravý pojem deprese patří stavu vážnějšího charakteru, kdy je zapotřebí ...

Den bílé hole
Oční vady

Den bílé hole

14.10.2008

15. říjen je znám jako Den bílé hole, tedy čas, kdy se již tradičně koná po celé republice veřejná sbírka a lidé mají možnost zakoupit si od dobrovolníků v bíločerných tričkách sym ...

Alergie na zvířata
Alergie

Alergie na zvířata

09.10.2008

Alergeny z kůže, slin nebo moči domácích zvířat způsobují alergickou rekci. Ta může vyústit až v astma, atopickou dermatitidu nebo kopřivku. Nejčastěji vyvolávají alergii kočky a p ...