TÉMA Otoky

Jak zabránit otékání nohou

Otékání nohou představuje velice nepříjemný problém a může vyústit až do takového stádia, že se nevejdete do vlastních kalhot. Tomuto problému není mnohdy těžké předcházet. Jde jen o to vědět jak.

Otékání nohou může způsobit mnoho faktorů. Pomineme-li vážnější zdravotní příčiny, tak jedním z důvodů může být i špatná obuv.

Pokud je totiž nošena nevhodná obuv, tak se spolu s ní mění i náš styl chůze. Tělo si chce pomoci k příjemné poloze nohy a výsledkem je nášlap na celou plochu chodidla místo zdravého užití pouze plochy prvního a pátého prstu.

Změna v chůzi může být minimální a nemusíte ji zaregistrovat ani vy, ani vaše okolí, ale přesto začnete používat jiné svaly a tím můžete některé omezovat. Změníte tak oběhové poměry v noze, která následkem toho začne otékat.

Proč nohy otékají

Především je nutné klást důraz na vhodnou obuv, která by měla mít plnou patu a měkčí špičku. Pokud se však nechcete vzdávat své obuvi, je možno v některých případech sáhnout po ortopedických vložkách. Nejlepším řešením je návštěva ortopeda. Ten vás vyšetří a předepíše vám ortopedické vložky na míru.

Další z faktorů, který může způsobovat otékání nohou, je obezita. Tělo musí pracovat s větším břemenem. Filtruje se tak voda z krevního oběhu do okolního prostoru. Tam zůstává a obtížně se vstřebává, kvůli tomu se nahromadí a vznikne otok.

Tomu se dá předcházet, jestliže budete nohy tzv. „polohovat", tj. položíte je výš než máte pánev a chvíli s nimi v této poloze relaxujete. Také pomáhá delší chůze a plavání.

Otoky nohou jsou častým jevem v těhotenství. V těle maminky koluje během vývoje dítěte větší množství tekutin, a to vede k otokům, především ve vyšších fázích těhotenství.

Zde to zpravidla způsobuje rychlý nárůst váhy. To se umocňuje, pokud nastávající maminka dlouho stojí nebo sedí. V těchto polohách se totiž podporuje uložení tekutiny mimo krevní oběh.

Ideálním řešením je polohovat nohy a podnikat malé svižné procházky. Také by se měl regulovat příjem tekutin. Pro budoucí maminky je ideální vypít denně 4 litry. Při problému s natékáním nohou není vhodné tento limit přesahovat.

Kdy zajít k lékaři

Kromě těchto příčin může otok nastat po větší námaze, například po dlouhé túře. V těchto případech otoky odezní zpravidla do druhého dne a není nutné se jimi znepokojovat.

Větší problém nastává, pokud se otok objeví samovolně. Zde jsou již zdravotní rizika vyšší a je zapotřebí vyhledat pomoc lékaře.

Nateklá lýtka totiž mohou také indikovat mnohé nemoci, a to od zánětu žil, přes onemocnění lymfatických cév až k onemocnění jater, ledvin nebo srdce. U těchto případů je lékařská pomoc nutná a neměla by se rozhodně odkládat. Není také od věci si zjistit, zda někdo z vaší rodiny měl některé tyto potíže - jsou totiž dědičné.

Není nutné panikařit pokaždé, když vám trochu nateče lýtko, ale pokud se otoky objevují často a bez důvodu, vyhledejte lékaře.

Jaké zkušenosti máte vy?

Jak zabránit otékání nohou patří do témat
 • John Smitha219 03.10.2017 08:15:20

  Regards for helping out, superb information. gbfdgfbdekdegdae

 • John Smithf153 22.01.2017 16:05:21

  I like what you guys are up too. This kind of clever work and exposure! afegdgafgdfddbgd

 • natékání nohou Petra 24.08.2009 11:07:37

  Dobrý den, tchánovi žačaly otékat lýtka až ke koleni a objevují se i červené fleky. Prodělal mozkovou mrtvici, poté rehabilitační cvičení, ale výsledky byly viděny jen na chvilí.Má vysokým tlak, vysoký cholesterol a na tyto probémy bere léky.Nemá dostatek informací, které léky užívá a na co mu vlastně mají pomáhat.Jeho obvodní lékař mu přidal lék na vysoký tlak. Nemůže to mít vliv na otékání?Děkuji za odpověď. Svatošová

  • Re: natékání nohou Luboš 16.11.2016 09:26:12

   Základ je bandážování na odvodnění Furon a na posílení žil Detralex a cvičit nesolit a hodně pit

 • Léto Renata 16.07.2012 14:59:31

  Mám otoky nohou spojené s nedostatkem pohybu a nebo naopak, když jsem z ničeho nic na nohy uvalila nezvyklou námahu. Je mi 40 let, jsem po dvou dětech a problémy mi začaly zhruba před dvěma lety. Pracuji jako recepční, tudíž po většinu času sedím. Moc mi v tomto ohledu pomáhá wobenzym, pravidelný pohyb a stolička pod nohama v práci. Málem bych zapomněla...důležité je dodržování pitného režimu.

  • Re: Léto Magda 14.09.2016 07:18:10

   No tak ještě vyzkoušejte vždycky když jsou horka brát to H2Out. To je jen z bylinek, takže se vám kvůli toho nic stát nemůže. Alespoň nebudete zadržovat zbytečnou vodu a nebudete mít nateklé nohy, ale ani třeba ruce.

 • Romana 28.07.2016 09:34:05

  Na otoky nohou jsem dříve trpěla jen v horkém počasí a po dlouhých tůrách, ale po porodu se to ještě více zhoršilo. Dávám přednost přípravkům na bylinné bázi. Ale čaje už přestávají fungovat. Mám teď doma H2Out a jsem celkem překvapená. Psali, že se jedná o přípravek na bylinném základu, proto jsem po něm šáhla. Otoky mi připadají menší. Tak jsem zvědavá, jak se to bude vyvíjet dál.Zatím jsem spokojená.

  • Re: Kamila 07.09.2016 08:43:54

   Zdravím, lidičky. Vedete tady strašně zajímavou debatu. Jen mě na základě toho napadlo - to budu hubnout a shazovat ty kila a tu vodu jen tak, nebo pro to budu muset něco udělat?

  • Re: Terka 22.08.2016 11:26:59

   Tak to já si dovolím částečně nesouhlasit. H2Out je sice na odvodnění a má zmenšovat otoky, ale podle mě to moc nepomůže konkrétně s nohama, protože to podle mě s nima nemá vůbec nic společného. Jako podle mě je to na odvodnění organismu celkově jako takového a ne na nohy... Jako možná mě opravíte a možná máte jinou informaci. Já jsem se ale dívala i na jejich FB a tam to tak psali.

   • Re: Re: Romana 24.08.2016 10:41:25

    Tak to jsem fakt netušila. Mě to ale na to tedy pomáhá. Tak jsem si teda myslela, že to na to taky je, když je to na odvodnění organismu. Jinak ale naprosto souhlasím. H2Out mám ráda a před letošní letní sezónou mě to zachránilo, protože kdybych to nezačala brát, tak asi nejdu nikam na bazén ani nikam na koupák, protože bych si o sobě myslela, že jsem strašně tlustá a nikam bych nechtěla jít.

    • Re: Re: Re: Terka 25.08.2016 08:51:41

     Tak jako neříkám, že H2Out vůbec nefunguje, ale nemyslím si, že by to primárně bylo na otoky nohou. To asi ne. Tak jsem chtěla vyjasnit situaci, aby to všem bylo jasné.

     • Re: Re: Re: Re: Romana 26.08.2016 08:47:19

      Tak jako mě bylo divné, že jsem hned skoro ze dne na den zhubla několik kilo. =) Tak to je super a asi to teda budu brát i nadále. Protože jako vy sice píšete, že to na to není, ale zase mě to na to pomáhá, takže já to budu brát i nadále.

      • Re: Re: Re: Re: Re: Lusinda 29.08.2016 13:49:42

       Zdravíčko, dámy... A popere se to i s poporodními kily? Ta mě teď totiž nejvíce tíží. Stydím se kvůli nim kamkoliv chodit a ani posilovna a cvičení moc nepomáhá... Tak bych brala jakoukoliv pomoc, a to třeba i jen na pár kileček od H2Out...

       • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sabina 30.08.2016 08:52:30

        Jak tady píše Romana. Vyloženě to nepomůže, ale mě to alespoň nastartovalo hubnutí a metabolismus a konečně jsem díky tomu začala alespoň nějak hubnout. Předtím jsem totiž cvičila každý den, a to i s malou, ale furt se kila nepohla ani tam ani tam. Tak jsem na radu kamarádky začal brát to H2Out a konečně se to alespoň někam pohlo. A s výsledkem jsem více než spokojená. =)

        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Natálka 02.09.2016 09:31:41

         A je to tedy vhodné i pro sportovce, nebo je to jen primárně k hubnutí? Potřebovala bych se totiž zbavit nadbytečné vody a bylinkové čaje mi už moc nepomáhají...

       • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Romana 30.08.2016 08:34:31

        Tak vyloženě s kily jako s tukem se to moc nepopere... S čím ti to ale pomůže, tak s nabranou vodou, kterou mají kojící ženy strašně hodně. Takže s tím ti to fakt výrazně pomůže. Navíc díky tomu začneš pomalu hubnout a ztrácet. Pak už stačí jen trochu změnit jídelníček a trochu se začít hýbat a hned shodíš třeba i deset kilo.

        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lusinda 30.08.2016 09:02:28

         Děkuju holky za komenty a zkušenosti. Určitě H2out tedy vyzkouším. Jako taky bych nejraději cvičila pořád, třeba i 24 h denně, jenže ono s malým na to není moc čas a stejně se to moc nehýbe. Takže si trochu nechám pomoct. :-P

 • Šárka 03.11.2015 03:03:14

  na tenhle problém bychdoporučila hřejivé mazáníod značky Priessnitz, sekterým mám dobrézkušenosti. Pomáhá naoteklé nohy, ztuhlésvalstvo, na bolavá záda anamožené svaly. Mají jejnapř. tadyhttp://www.lekarna.cz/priessnitz-hrejive-mazani-antiflogistic-200ml/

 • Kaja 17.07.2015 14:32:05

  Já jsem ted někde četla toto: "Uvařte čočku. Poté slijte vodu do nějaké nádoby a pravidelně ji pijte." Tak to jsem docela čučela, musím zkusit.

 • Zuzka 21.05.2014 15:33:50

  Holky, tak o víkendu jsem ušla tolik km, že jsem myslela , že je po mě :) Po Vašich radách jsem si na ty moje otoky koupila Priessnitz mazání a jsem hrozně vděčná!! konečně si můžu vzít zase lodičky do práce a nic mi mě nebolí, netlačí.

 • Klára 24.07.2012 11:33:29

  Taky mám zkušenosti s Priessnitz žilním. Zabírá dobře na otoky i bolest nohou. Taky mi začaly mizet metličkové žilky, takže jsem nadšená. Taky používám krém i tobolky.

 • Mirka 29.06.2012 14:18:02

  Na oteklé nohy je perfektní Priessnitz žilní mazání. Příjemně chladí a ulevuje. Kombinuji ho taky s žilní výživou stejné značky a od doby, co tyto přípravky používám, se mi problémy s otékáním ztrácí.

 • otoky Vlastimila Pospíšilová 12.05.2012 00:17:09

  Dobrý den. Začínínal mi otok pod kolenem, potom pod druhým a nyní jsem oteklá i na jiných místech. Jsem objednaná na ortopedii, sono břicha. Ke kterému odborníkovi bych měla jít? Už nebudu moci chodit.

 • natekani nohou jana 26.02.2009 14:35:21

  Dobry den,chtěla jsem se Vás zeptat je mi 27 let a už dlohodobě mi natekají nohy.Občas se stane ze problem se stratil ale pak opět natečou,mam je těžké a vodu v nich mam ze po zmačknuti zustane dulek.Mužet mi prosim poradit o jaky problém se asi jedná děkuji.

  • Re: natekani nohou wes_p 13.01.2011 12:53:24

   Játra a nebo ledviny!

 • Natékání nohou.. Lutišanová ivana 24.02.2010 07:54:48

  Dobrý den,
  chtěla bych se vás zeptat...je mi 46 let,dlouhodobě mi otékají nohy od kotníků až nahoru ke stehnům,mám to vždy ,když jsem v práci,když jdu domů,nemůžu se kolikrát ,ani vejít do kalhot.V práci tak napůl sedím u počítače a napůl chodím.....
  Byla jsem na vyšetření se žílami a mám je v pořádku.....
  Můžete mi poradit o jaký problém by u mne mohlo jít??
  Děkuji ...

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Otoky

 • Evča 04.05.2011 16:05 hubnutí

  Ahoj. Já jsem před otěhotněním přešla s jedním poradenským centrem na zdravé stravování a zhubla…

 • Jan Huml 10.01.2012 16:01 Cukrovka

  Vzkaz pro pana jurykx99 ozvěte se mi prosím na můj mail.Zabývám se alternativní medicínou…

 • Hana 28.01.2014 21:01 křečové žíly

  Mě pomáhá biovenol (Tea Tree oil), který se dá sehnat asi za 120 korun a wobenzym. Prakticky už…

 • Martina 18.09.2015 14:09 bolest stehen

  Taky užívám gel Biofreeze, byla jsem nedávno na operaci tenkého střeva, a mažu s ním otoky a jizvy…

 • Venda 11.04.2016 17:04 křečové žíly

  Je to na otoky, křečáky, hemeroidy a podobné problémy s cévama. Za mě taky cantalin

 • Nika 22.04.2017 11:04 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Jak psala zdenka tělo zadržuje velké množství vody, která pak může způsobovat otoky. Je třeba…

 • Erika 07.05.2017 12:05 Liposukce

  Liposukce metodou Bodytite je rozhodně šetrnější a efektivnější oproti klasické liposukci. Je u ní…

 • Peťa 24.08.2017 20:08 revma

  To jejich dražé je taky dobré na otoky www.pilulka.cz/reparil-drag

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku