TÉMA Otoky

Jak zabránit otékání nohou

Otékání nohou představuje velice nepříjemný problém a může vyústit až do takového stádia, že se nevejdete do vlastních kalhot. Tomuto problému není mnohdy těžké předcházet. Jde jen o to vědět jak.

Otékání nohou může způsobit mnoho faktorů. Pomineme-li vážnější zdravotní příčiny, tak jedním z důvodů může být i špatná obuv.

Pokud je totiž nošena nevhodná obuv, tak se spolu s ní mění i náš styl chůze. Tělo si chce pomoci k příjemné poloze nohy a výsledkem je nášlap na celou plochu chodidla místo zdravého užití pouze plochy prvního a pátého prstu.

Změna v chůzi může být minimální a nemusíte ji zaregistrovat ani vy, ani vaše okolí, ale přesto začnete používat jiné svaly a tím můžete některé omezovat. Změníte tak oběhové poměry v noze, která následkem toho začne otékat.

Proč nohy otékají

Především je nutné klást důraz na vhodnou obuv, která by měla mít plnou patu a měkčí špičku. Pokud se však nechcete vzdávat své obuvi, je možno v některých případech sáhnout po ortopedických vložkách. Nejlepším řešením je návštěva ortopeda. Ten vás vyšetří a předepíše vám ortopedické vložky na míru.

Další z faktorů, který může způsobovat otékání nohou, je obezita. Tělo musí pracovat s větším břemenem. Filtruje se tak voda z krevního oběhu do okolního prostoru. Tam zůstává a obtížně se vstřebává, kvůli tomu se nahromadí a vznikne otok.

Tomu se dá předcházet, jestliže budete nohy tzv. „polohovat", tj. položíte je výš než máte pánev a chvíli s nimi v této poloze relaxujete. Také pomáhá delší chůze a plavání.

Otoky nohou jsou častým jevem v těhotenství. V těle maminky koluje během vývoje dítěte větší množství tekutin, a to vede k otokům, především ve vyšších fázích těhotenství.

Zde to zpravidla způsobuje rychlý nárůst váhy. To se umocňuje, pokud nastávající maminka dlouho stojí nebo sedí. V těchto polohách se totiž podporuje uložení tekutiny mimo krevní oběh.

Ideálním řešením je polohovat nohy a podnikat malé svižné procházky. Také by se měl regulovat příjem tekutin. Pro budoucí maminky je ideální vypít denně 4 litry. Při problému s natékáním nohou není vhodné tento limit přesahovat.

Kdy zajít k lékaři

Kromě těchto příčin může otok nastat po větší námaze, například po dlouhé túře. V těchto případech otoky odezní zpravidla do druhého dne a není nutné se jimi znepokojovat.

Větší problém nastává, pokud se otok objeví samovolně. Zde jsou již zdravotní rizika vyšší a je zapotřebí vyhledat pomoc lékaře.

Nateklá lýtka totiž mohou také indikovat mnohé nemoci, a to od zánětu žil, přes onemocnění lymfatických cév až k onemocnění jater, ledvin nebo srdce. U těchto případů je lékařská pomoc nutná a neměla by se rozhodně odkládat. Není také od věci si zjistit, zda někdo z vaší rodiny měl některé tyto potíže - jsou totiž dědičné.

Není nutné panikařit pokaždé, když vám trochu nateče lýtko, ale pokud se otoky objevují často a bez důvodu, vyhledejte lékaře.

Jaké zkušenosti máte vy?

Jak zabránit otékání nohou patří do témat
 • Šárka 03.11.2015 03:03:14

  na tenhle problém bychdoporučila hřejivé mazáníod značky Priessnitz, sekterým mám dobrézkušenosti. Pomáhá naoteklé nohy, ztuhlésvalstvo, na bolavá záda anamožené svaly. Mají jejnapř. tadyhttp://www.lekarna.cz/priessnitz-hrejive-mazani-antiflogistic-200ml/

 • Kaja 17.07.2015 14:32:05

  Já jsem ted někde četla toto: "Uvařte čočku. Poté slijte vodu do nějaké nádoby a pravidelně ji pijte." Tak to jsem docela čučela, musím zkusit.

 • Zuzka 21.05.2014 15:33:50

  Holky, tak o víkendu jsem ušla tolik km, že jsem myslela , že je po mě :) Po Vašich radách jsem si na ty moje otoky koupila Priessnitz mazání a jsem hrozně vděčná!! konečně si můžu vzít zase lodičky do práce a nic mi mě nebolí, netlačí.

 • Klára 24.07.2012 11:33:29

  Taky mám zkušenosti s Priessnitz žilním. Zabírá dobře na otoky i bolest nohou. Taky mi začaly mizet metličkové žilky, takže jsem nadšená. Taky používám krém i tobolky.

 • Léto Renata 16.07.2012 14:59:31

  Mám otoky nohou spojené s nedostatkem pohybu a nebo naopak, když jsem z ničeho nic na nohy uvalila nezvyklou námahu. Je mi 40 let, jsem po dvou dětech a problémy mi začaly zhruba před dvěma lety. Pracuji jako recepční, tudíž po většinu času sedím. Moc mi v tomto ohledu pomáhá wobenzym, pravidelný pohyb a stolička pod nohama v práci. Málem bych zapomněla...důležité je dodržování pitného režimu.

 • Mirka 29.06.2012 14:18:02

  Na oteklé nohy je perfektní Priessnitz žilní mazání. Příjemně chladí a ulevuje. Kombinuji ho taky s žilní výživou stejné značky a od doby, co tyto přípravky používám, se mi problémy s otékáním ztrácí.

 • otoky Vlastimila Pospíšilová 12.05.2012 00:17:09

  Dobrý den. Začínínal mi otok pod kolenem, potom pod druhým a nyní jsem oteklá i na jiných místech. Jsem objednaná na ortopedii, sono břicha. Ke kterému odborníkovi bych měla jít? Už nebudu moci chodit.

 • natekani nohou jana 26.02.2009 14:35:21

  Dobry den,chtěla jsem se Vás zeptat je mi 27 let a už dlohodobě mi natekají nohy.Občas se stane ze problem se stratil ale pak opět natečou,mam je těžké a vodu v nich mam ze po zmačknuti zustane dulek.Mužet mi prosim poradit o jaky problém se asi jedná děkuji.

  • Re: natekani nohou wes_p 13.01.2011 12:53:24

   Játra a nebo ledviny!

 • Natékání nohou.. Lutišanová ivana 24.02.2010 07:54:48

  Dobrý den,
  chtěla bych se vás zeptat...je mi 46 let,dlouhodobě mi otékají nohy od kotníků až nahoru ke stehnům,mám to vždy ,když jsem v práci,když jdu domů,nemůžu se kolikrát ,ani vejít do kalhot.V práci tak napůl sedím u počítače a napůl chodím.....
  Byla jsem na vyšetření se žílami a mám je v pořádku.....
  Můžete mi poradit o jaký problém by u mne mohlo jít??
  Děkuji ...

 • natékání nohou Petra 24.08.2009 11:07:37

  Dobrý den, tchánovi žačaly otékat lýtka až ke koleni a objevují se i červené fleky. Prodělal mozkovou mrtvici, poté rehabilitační cvičení, ale výsledky byly viděny jen na chvilí.Má vysokým tlak, vysoký cholesterol a na tyto probémy bere léky.Nemá dostatek informací, které léky užívá a na co mu vlastně mají pomáhat.Jeho obvodní lékař mu přidal lék na vysoký tlak. Nemůže to mít vliv na otékání?Děkuji za odpověď. Svatošová

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Otoky

 • Evča 04.05.2011 16:05 hubnutí

  Ahoj. Já jsem před otěhotněním přešla s jedním poradenským centrem na zdravé stravování a zhubla…

 • Jan Huml 10.01.2012 16:01 Cukrovka

  Vzkaz pro pana jurykx99 ozvěte se mi prosím na můj mail.Zabývám se alternativní medicínou…

 • Hana 28.01.2014 21:01 křečové žíly

  Mě pomáhá biovenol (Tea Tree oil), který se dá sehnat asi za 120 korun a wobenzym. Prakticky už…

 • Martina 18.09.2015 14:09 bolest stehen

  Taky užívám gel Biofreeze, byla jsem nedávno na operaci tenkého střeva, a mažu s ním otoky a jizvy…

 • Venda 11.04.2016 17:04 křečové žíly

  Je to na otoky, křečáky, hemeroidy a podobné problémy s cévama. Za mě taky cantalin

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku